Edsta, creator de conținut și regizor, stabilit în New York, s-a accidentat după ce a căzut cu trotineta în centrul Capitalei.
|
Edsta, creator de conținut și regizor, stabilit în New York, s-a accidentat după ce a căzut cu trotineta în centrul Capitalei. Artistul de 32 de ani, născut în România și mutat cu familia în Atlanta la vârsta de 8 ani, a revenit pentru prima dată în vizită după 24 de ani. |
|
Cunoscut pentru felul în care transformă cultura românească într-un fenomen, Edsta a povestit incidentul: "Am vrut să sar o bordură, dar trotineta a rămas acolo și eu am zburat direct pe asfalt. Noroc că eram chiar în fața spitalului. Prietenii mei au insistat să mergem la spital. Oamenii de acolo m-au ajutat imediat." Incidentul nu l-a împiedicat să facă glume pe seama lui. Pentru cei care îi urmăresc TikTok-ul și Instagramul, episodul a fost o surpriză. Chiar dacă tânărul s-a făcut cunoscut prin conținutul cu stereotipuri românești, amuzante, traduse din română în engleză, de data aceasta, Edsta a apărut cu fața lovită și a întrebat: Citește și:
"Cum spui în engleză - Mi-am făcut fața varză?" Edsta a început să creeze conținut pentru social media în 2024, aducând în prim-plan cultura și umorul românesc printr-o perspectivă autentică de „român americanizat", iar asta i-a adus sute de mii de urmăritori. În paralel, are o carieră solidă în cinematografie și în industria creativă: a regizat scurtmetrajul „Take The Vax", premiat la festivaluri internaționale și a colaborat cu Lady Gaga, Anne Hathaway și Donatella Versace. Totodată a lansat două piese „Make it Romania" și „Pepene", inspirate din cultura românească. Întrebat ce îi lipsește cel mai mult din România, Edsta a răspuns: Citește și: „Piesajele, cultura și mâncarea." Chiar și cu fața făcută varză, Edsta spune că „nimic nu se compară cu mâncarea românească." |