O călătorie vizuală prin peisajele și poveștile Parcurilor Naționale Japoneze
comunicat de presa: Muzeul Național de Istorie Naturală „Grigore Antipa” invită publicul la expoziția fotografică „Japonia, file din natură”, realizată în colaborare cu Ambasada Japoniei în România, o ocazie de a descoperi frumusețea și diversitatea naturală a acestei țări.
Fotografiile expuse sunt în mare parte câștigătoare ale concursului „Japan National Park Photo Contest”, edițiile 2020–2024. Prin selecția realizată, vizitatorii vor putea vedea Japonia într-o ipostază autentică, mai puțin turistică, în care natura, tradițiile și viața oamenilor rămân strâns legate.
Țară insulară, cu peste 70% din teritoriu montan, Japonia are o diversitate naturală remarcabilă și reunește peisaje contrastante. Cele 35 de Parcuri Naționale protejează vulcani activi, plaje spectaculoase și repere emblematice, precum Muntele Fuji, insulele Yakushima – principalul loc de cuibărire din Pacificul de Nord pentru țestoasele de mare (Caretta caretta) – sau vulcanul Sakurajima, unul dintre cei mai activi din lume. Expoziția surprinde toate aceste contraste, în ipostaze variate ale anotimpurilor – de la florile de cireși care vestesc primăvara, până la peisajele dramatice de iarnă.
Seria fotografică „File din natură” este un program de tradiție al Muzeului Antipa, prin care au fost prezentate până acum alte cinci țări ale lumii și bogățiile lor naturale. Proiectul a devenit în timp o punte culturală între popoare, aducând mai aproape de publicul român diversitatea patrimoniului natural global.
„Prin această expoziție oferim publicului ocazia rară de a privi Japonia din interiorul celor mai frumoase zone naturale ale sale. File din natură este o serie prin care aducem fragmente autentice din biodiversitatea lumii mai aproape de vizitatorii noștri. De-a lungul timpului, am organizat expoziții temporare cu imagini din Albania, Israel, Slovenia sau Georgia, iar acum adăugăm Japonia acestei colecții de călătorii vizuale”, spune Dr. Luis Ovidiu Popa, directorul Muzeului Național de Istorie Naturală „Grigore Antipa”.
Expoziția „Japonia, file din natură” va fi vernisată pe 11 septembrie 2025, ora 18:00. Intrarea la eveniment este liberă, apoi expoziția va face parte din circuitul de vizitare al Muzeului până la data de 7 decembrie 2025.